Uzm. Psk. Gökçen Erder Numanoğlu, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan ve Türkçe konuşan kişilere online psikoterapi ve online psikolog hizmetleri hakkında bilgi vermektir. Peki online terapi ve online psikolog ilgilenenler neden bu yöntemi tercih etmektedir?

Başvuran kişiler 5 ana sebeple online terapi tercih ediyorlar:

  1. Çoğu kişi ne kadar akıcı ikinci/üçüncü dil konuşabiliyor olsa da anadilinde duygularından ve endişelerinden bahsetmek isteyebiliyor.
  2. Beynimiz an be an maruz kaldığı etkiler ile kısa yollar kuruyor. İçinde yaşanılan kültür bu kısa yolların oluşmasında en önemli etkenlerden biri. Ortak kültür öğelerine sahip olmak hayatı neden ve nasıl anlamlandırdığımızı kolaylaştırabiliyor.
  3. Yurtdışında yaşamak maruz kaldığımız ve başa çıkmak zorunda kaldığımız günlük stres miktarını arttıran bir durum. İyi bir uzmanın ofisine yolculuk etmek bile bazen fazla gelebiliyor. Kendi evinin konforunda sadece görüşme süresini ayırarak destek almak daha psikolojik-enerji koruyucu bulunuyor.  
  4. Yoğun çalışma ve yaşam temposu arasında yerel çalışma saatinde bir uzmanla görüşmek zor olabilir. Bunun dışında – örneğin çocuklar artık uyuduğunda akşam 9’da- bir uzmanla görüşmek rahatlatıcı bulunuyor.
  5. Bazılarımız belirli bir ülkede düzenli olarak kalmıyor, şehirlerarası ya da ülkeler arası yer değiştirebiliyor. Fiziksel olarak bir yere bağlı olmayan bir uzmana ihtiyaç duyulabiliyor.

Online terapi sizin için iyi bir seçenek gibi geliyorsa veya daha fazla bilgi edinmek isterseniz, ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi tartışmak için azami on dakikalık bir ön-görüşme (ücretsiz) planlamak ve çalışmaya devam edip etmeyeceğinizi belirlemenize yardımcı olmak için iletişime geçebilirsiniz.

İlgili diğer yazılar için tıklayınız: