İşe giden annelerin çoğunun bir sorunu vardır: arkada bıraktıkları çocukları! İşe gitseler olmaz, evde kalsalar olmaz. Evden sabah gizli kaçmak veya dakikalarca dil dökmek günlük rutinlerini oluşturmuşken, gün boyu suçluluk hissetmek ve eve döndüklerinde en sevdikleri tarafından huysuzluk ile karşılanmak yaşadıklarının sadece bir kısmıdır. Ne çocuğunun sağlıklı gelişiminden ne de kariyerlerinden ödün vermeyecek olan annelere bazı tavsiyelerim olacak…

1-   Çocuğunuzu Hazırlayın: Doğduğu ilk günden beri ilk ve en çok sadece sizi görüyorsa bir anda işe geri dönmek için ortadan kaybolmanız sıkıntı yaratacaktır. Önce siz evdeyken aynı odada biraz uzakta durun ve bir şeylerle ilgilenin, sonra yanına gidin. Bu aşamada çocuğunuz stres yaşıyorsa, alışması için başını okşayabilir veya oynadığı oyuncağı ile ona eşlik edebilirsiniz.

Sonra farklı bir odaya gidin ve geri gelin. Normal şartlarda çocuğunuzla bu pratiği zaten yaşıyorsunuzdur ama bu sefer ayrılmadan önce “Mutfağa gidiyorum ve 5 dakika sonra geri geleceğim” deyip onu rahatlatan bir oyuncak verin ayrılın ve sizi geri çağırmasına rağmen bir süre orada kalın ve geri gelin, geldiğinizde “İşte geldim” diyerek ona sevgi gösterin.  Farklı odada olduğunuzda ona  “Birazdan geleceğim” gibi seslenebilir ve rahatlatabilirsiniz…

Bu şekilde adım adım ona gidince geri gelebileceğinizi kısa aralıklarla öğretiyor olacaksınız ve ona ne olacağını tahminleyebilmesi için fırsat vermiş olacaksınız.

2-     Kendi Katkınızı Fark Edin: İşe giden annelerin mutlaka bilmesi gereken şey: bu durum sadece çocuğunuzla alakalı değildir, siz de pekala endişeli ve huzursuz olabilir, bırakıp işe gitmek istemeyebilirsiniz. Gayet normal de olsa bu halinizi çocuğunuza yansıtmanız gerekmektedir. Üzgün ve korku dolu davranırsanız, sesiniz endişeli olursa, çocuğunuz bunu hissedecek ve endişenizi size misliyle geri yansıtacaktır. Mümkün olduğu kadar rahat olun. Kendinize güvenle, sevecen ve rahatlatıcı bir ses tonu ile onunla konuşun. Durumun iyi olduğunu hissettirmek için mutlaka gülümseyin ve bu gülümsenin gerçek bir gülümseme olmasına özen gösterin.

Ayrılık konusunda annelerin kendi etkilerini farkında olmaları çocuklarının sağlıklı gelişimi açısından büyük önem taşır. Bazı durumlarda, ayrılmak istemeyen ve bu durumu zorlaştıran, annenin kendisi olabiliyor. İstenilen ve aranan kişi olmak herkesin hoşuna gider ama sağlıklı olan ayrılık ve birleşme sürecini fazla duygusal anlam yüklemeden ve doğal olarak geçmesini sağlamaktır. “Beni bırakmayı hiç istemiyor” demeden önce kendi durumunuzu gözden geçirmenizi şiddetle öneririm.

Uzm. Psk. Gökçen Erder-Numanoğlu

Uyarı: Bu sitede yer alan bütün bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis, tanı ve tedavide kullanılamaz.