Psikoterapist ve Danışan İlişkisi

Psikoterapi danışanlara sunulan profesyonel bir servistir. Terapist ile olan ilişki birçok ilişkiye göre farklıdır. Terapist ve danışanın sadece terapötik bir ilişkisi olabilir.

Psikoterapist,

  • Kendi ailesi, arkadaşlarına ve herhangi bir şekilde kişisel olarak tanıdığı kişilere terapi yapamaz.
  • Terapi yaptığı kişiler ile terapinin dışında bir ilişki geliştiremez. Arkadaş, sevgili olamaz, iş yapamaz, borç verip borç alamaz.
  • Terapinin dışında herhangi başka danışmanlık (öğretmenlik, süpervizörlük vb.) yapamaz.

Terapi ve arkadaşlık arasında son derece önemli farklar bulunmaktadır. Terapistiniz arkadaşınız olamaz. İnsanın hayatında arkadaşları olmalıdır ve onlardan destek almak son derece önemlidir. Ancak arkadaşlar kişisel bakış açıları ve sizinle olan geçmiş deneyimlerine göre sizi değerlendirirler. Sorunlarınıza çabuk ve basit çözümler üretmek isterler ki yardımcı olabilsinler. Önerdiklerini yapmanızı beklerler. Terapist ise size seçenekler önerir ve hangisi sizin için daha iyi ise onu seçmenizde yardımcı olur. Önerdiği seçenekleri değerlendirmediğinizde küsmez, darılmaz, ilişkiniz bozulmaz; onun yerine neyin size iyi gelmediğini öğrenmeye çalışır ve başka bir seçenek sunar. Terapist, sorunları nasıl çözeceğinize ve daha iyi kararlar vereceğinize yardımcı olur. Terapistin tavrını ve sunduğu servisi test edilmiş teori ve yöntemler belirler.

Ayrıca, terapist danışanlarının kişisel bilgilerini gizli tutar. Sosyal bir ortamda karşılaşma durumunda siz selam vermediğiniz sürece selam vermez, terapist-danışan ilişkisi olduğunu belirtecek ve danışanı açıklamak istemeyeceği bir duruma düşürebilecek davranışlardan kaçınır. Terapist ile olan ilişkinizin çerçevesi belirlenmiş bir şekilde olur, terapi bittiğinde –danışmanlık için tekrar gelinmediği sürece- terapistinizle ilişkiniz de biter.

Sonuç olarak, terapistiniz size ve diğer danışanlarına değer verir ve çıkarlarını kollar. Yalnız bunu ancak ve sadece “terapist” rolü içerisinde yapar, başka her hangi bir rolü yoktur.

Telefonda ücretsiz ön görüsme ya da randevu almak için arayin.

Randevu Al